Připravujeme

Galerie Domino Vás srdečně zve na VÁNOČNÍ VÝSTAVU BETLÉMŮ, vánoční výzdoby a obrazů se zimní tématikou.

Vernisáž se koná v pátek 1. prosince 2017 v 17.30 hodin.
V kulturním programu zazpívá vánoční koledy dětský pěvecký sbor Sluníčko ZUŠ Letovice pod vedením Mgr. Marie Nečasové za doprovodu Dagmar Lžičařové.

Výstava bude přístupná do neděle 31. ledna 2018.

Výstava je přístupná též každou sobotu od 9:00 do 11:00 a neděli od 14:00 do 17:00.


K dopravě do Galerie Domino je možné využít autobusové linky IDS č. 272 a č. 273.

Napsali o nás

Fridrich vystavuje v Letovicích

Autentické fotografie zdobí galerii Domino. Páteční vernisáž odstartovala výstavu fotografií brněnského umělce Dalibora Fridricha. Jeho barevné fotografie krajiny vystavují majitelé galerie Domino v Letovicích Zdeněk Hladil a Petr Prudký.

"Často vystavujeme obrazy, sklo a keramiku. Fotografie tu máme teprve podruhé," uvedl Zdeněk Hladil.

Autor vystavených fotografií Dalibor Fridrich vede v Brně večerní výtvarné kurzy pro dospělé. V malířství se věnuje zejména figuře. Fotografie v prostorách letovické galerie však ukazují krajinu.

"Mám tu pětadvacet fotografií. Ty ukazují stromy, železniční zastávky a krajiny, které jsou ozvláštněny hrou světla a stínu," řekl padesátiletý fotograf.

Z fotoaparátu Dalibora Fridricha dříve vycházely černobílé fotografie, ty však v poslední době vystřídaly snímky barevné. Fridrich fotil i figurky, ale v posledních sedmi letech dává přednosti spíš krajinkám. "Jezdím na kole přírodou, a když vidím něco zajímavého, vyfotím to. Někdy se na stejná místa vracím," svěřil se Fridrich. Z vystavených obrázků číší autorova láska k přírodě. A proč dal přednost barevné fotografii? "U krajiny je mnohem lepší barevná fotografie, protože jí dává další dimenzi. Nemám ale rád, když jsou barvy příliš pestré, až kýčovité. Tyto fotografie jsem neupravoval na počítači, jsou autentické," sdělil autor.

Nejraději zaznamenává přírodu na jaře a na podzim. Podle něj je v těchto ročních obdobích venku nejideálnější světlo. Letní ostré slunce pro umělecké fotografie příliš vhodné není.

TÝDEN U NÁS / 7. února 2007

zpět nahoru

V Letovicích je nová výstavní síň

O novou galerii, která nese název Domino, se začátkem července rozrostl počet výstavních síní na Blanensku. v Letovicích ji otevřeli Petr Prudký a Zdeněk Hladil, výrobci keramických kachlů.

„Nápad otevřít galerii určitě nepřišel hned v roce 2001, kdy jsme se z Vranové přestěhovali do Letovic. Tehdy jsme spíš měli starosti s tím, jak se znovu zařídit, a rozjet výrobu“ vzpomíná Petr Prudký. Až když se zpomalil kolotoč povinností s budováním firmy, všimli si toho, že jim v novém sídle zbývá jedna nevyužitá místnost. Na podzim loňského roku uzrála v hlavách obou keramiků myšlenka, že v ní s pomocí kachlů vytvoří tři kouty různých stylů – selského pokoje, honosného barokního zákoutí a moderní části s krbem.

„Uprostřed nám ale zůstal volný prostor, a tak jsme si řekli, proč jej nevyužít i k občasným výstavám. Vždyť v Letovicích i v regionu je spousta šikovných lidí, kteří se rádi se svými výtvory pochlubí,“ pokračuje ve vyprávění Zdeněk Hladil.

Jako první dostali možnost prezentovat se v Dominu malíř Jiří Hlouška z Deštné a tvůrkyně keramických plastik Radka Sarnová z Letovic. „Ohlasy lidí při vernisáži byly příznivé,“ netají se spokojeností Zdeněk Hladil.

Oba muži jsou hrdí na to, že galerii vytvořili přesně podle svých přestav a nikde nic neokoukali. „Sice musím přiznat, že jsme krátce před dokončením asi tři brněnské galerie navštívili, ale to jenom proto, abychom se podívali, jak mají být obrazy rozvržené v prostoru,“ říká Petr Prudký. Protože se jim však nezamlouvalo, že vesměs všude visí na zdech, šli i v tomto případě vlastní cestou, a na obrazy nechali vyrobit speciální stojany.

Deník ROVNOST

zpět nahoru

Výrobci kachlů otevřeli v Letovicích novou galerii

Prvního červencového dne byla v Letovicích otevřena nová výstavní galerie Domino. Galerii zájemci najdou na ulici Havírna, ve směru z Letovic na Svitavy, v objektu bývalého statku. Zároveň s otevřením byla v galerii zahájena výstava originálních keramických plastik Radky Sarnové a obrazů architekta Jiřího Hlouška, kterou zde bude možné vidět až do konce prázdnin a lze je i zakoupit.

Otevření galerie je dalším významným počinem Petra Prudkého a Zdeňka Hladila, kteří provozují od roku 1997 keramickou dílnu zaměřenou především na výrobu kachlů pro stavbu pokojových kamen, kuchyňských sporáků a krbů. Dílnu v roce 2001 přestěhovali z Vranové u Letovic právě do bývalého statku na Havírně, který postupně zvelebili. „Chceme návštěvníkům ukázat um šikovných rukou a tradiční řemesla. Galerie by měla také oživit a rozšířit kulturní život v Letovicích a nabídnout místním lidem i turistům výstavy děl amatérů i profesionálů žijících a tvořících v tomto regionu,“ uvedl Petr Prudký.

Podle plánů Petra Prudkého by se během roku mělo konat vždy několik výstavních akcí. „Máme však co nabídnout i v mezidobí. Už nyní láká k posezení stylizovaná selská jizba či zámecký salón s funkčními kachlovými kamny, respektive sporákem. Expozici doplňuje originální dřevěný nábytek, který je vedle kachlů také k mání. Pochází ze svitávecké dílny Pavla Prudkého. Nabízíme také drobnou užitkovou keramiku. Galerie získala jméno Domino, proto, že její sortiment se navzájem doplňuje jako kostky této hry a vytváří nabídku pro zútulnění domova,“ zve návštěvníky Petr Prudký. v galerii je otevřeno ve všední dny od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 11 hodin.

Keramická dílna Prudký – Hladil vyrábí stovky kachlů měsíčně. Podle majitelů je to poměrně hodně, protože se jedná v podstatě o ruční práci. „Než se beztvará keramická hlína přemění v nádherně barevnou kachli s ornamentem, trvá to celý jeden měsíc. Za tu dobu nesčetněkrát projde rukama pracovníků z manufaktury,“ přiblížil Petr Prudký, který je s keramikou pevně spjat. Než začal sám podnikat, pracoval v jedné z keramiček a kachle přes čtyřicet let vyráběl jeho dědeček.

Na nezájem o své výrobky si letovičtí keramici nestěžují. Kachle od nich odebírá velký výrobce kamen, Vysočanka z Nového Města na Moravě, mistři kamnáři z celé republiky i ze Slovenska, kamna z jejich kachlů má například režisér a ředitel pražského divadla Ypsilon či zakladatel kapely Olympic Pavel Chrastina. Mohou se pochlubit i tím, že vyráběli repliku kamen pro hrad Helfštýn nebo kopie kachlů na opravy kamen na hradě Bouzově či zámku v Bučovicích.

zpět nahoru

Dvojice keramiků otevřela v Letovicích galerii

Moderní, vkusně doplněná o prvky z časů dávno minulých. Taková je galerie Domino, kterou začátkem prázdnin v Letovicích otevřeli výrobci keramických kachlů Petr Prudký a Zdeněk Hladil.

„Nápad otevřít galerii určitě nepřišel hned v roce 2001, kdy jsme se z Vranové přestěhovali do Letovic. Tehdy jsme spíš měli starosti s tím, jak se znovu zařídit a rozjet výrobu,“ vzpomíná Petr Prudký. Až když se zpomalil kolotoč povinností s budováním firmy, všimli si toho, že jim v novém sídle zbývá jedna nevyužitá místnost. Na podzim loňského roku uzrála v hlavách obou keramiků myšlenka, že v ní s pomocí kachlů vytvoří tři kouty různých stylů – selské jizby, honosného barokního zákoutí a moderní části s krbem. „Uprostřed nám ale zůstal volný prostor, a tak jsme si řekli, proč jej nevyužít i k občasným výstavám. Vždyť v Letovicích i v regionu je spousta šikovných lidí, kteří se rádi se svými výtvory pochlubí,“ pokračuje ve vyprávění Zdeněk Hladil.

Jako první dostali možnost prezentovat se v Dominu malíř Jiří Hlouška z Deštné a tvůrkyně keramických plastik Radka Sarnová z Letovic. „Na vernisáž přišlo asi šedesát lidí, což je vzhledem k tomu, jaké panovalo počasí, úspěch. a ohlasy byly příznivé,“ netají se spokojeností Zdeněk Hladil. Jak podotýká, byl by rád, kdyby se vystavující pravidelně každý měsíc obměňovali. „Časem pak chceme klást důraz hlavně na ukázky starých řemesel,“ upřesňuje.

Oba muži jsou hrdí na to, že galerii vytvořili přesně podle svých představ, že nikde nic neokoukali. „Sice musím přiznat, že jsme krátce před dokončením asi tři brněnské galerie navštívili, ale to jenom proto, jak mají obrazy rozvržené v prostoru,“ říká Petr Prudký. Protože se jim však nezamlouvalo, že vesměs všude visí na zdech, šli i v tomto případě vlastní cestou, a na obrazy nechali vyrobit speciální stojany. V koutu zařízeném jako selský pokoj, kde se v zimě bude topit v kachlových kamnech, si návštěvníci mohou vypít i kávu.

Deník ROVNOST

zpět nahoru

Kachlová kamna z Letovic … kouzlo a teplo domova

Kachlová kamna, keramická dílna Prudký – Hladil, hlásá reklama na zdi kamnářské manufaktury v Letovicích. Prakticky nikdo, kdo ve směru z Letovic na Svitavy projíždí kolem benzínové pumpy, si jí nemůže nevšimnout. Na všechny totiž ze zbrusu nové, žlutožlutě zářící fasády přívětivě shlížejí obrovská barevná kamna a nápis Galerie Domino hned vedle nad trojicí velkých oken otevřených do krajiny doslova láká k návštěvě.

Nelehké začátky a vzestup vzhůru

Keramická dílna vznikla v roce 1997 ve Vranové u Letovic. v malém vesnickém domku a s jednou keramickou pecí začali doslova na koleně Petr Prudký se Zdeňkem Hladilem vyrábět keramické kachle pro stavbu pokojových kamen, kuchyňských sporáků a krbů.

Proč se pustili zrovna do této výroby? Petr Prudký nebyl v oboru žádný nováček. Po několika letech sbírání zkušeností coby zaměstnanec jedné z keramiček se chtěl postavit na vlastní nohy. Ale s čím začít? v době módní vlny hrnků nejrůznějšího druhu a v záplavě drobné keramiky se snažil najít díru na trhu. Nejenže ji nakonec našel, ale navázal také na dvě tradice – místní a rodinnou. Letovice a kamnářství k sobě totiž historicky patří, navíc jeho dědeček přes čtyřicet let sám kachle vyráběl.

Že jejich volba byla šťastná, potvrdily následující roky. Zakázek začalo přibývat, a tak domek ve Vranové museli rozšířit a přikoupili další pec. Avšak ani to brzy nestačilo. v roce 2001 následovalo stěhování – domů do Letovic, do současného sídla firmy. Na Havírně koupili bývalý statek, do něhož výrobu přemístili a začali ho postupně zvelebovat. Jednou to bude naše chlouba, snili. a další rozšíření firmy na sebe opravdu nedalo dlouho čekat, o zakázky totiž nebyla nouze. v roce 2003 přikoupili další pece a pustili se do stavebních úprav.

Stále sílící poptávku po keramickém kachloví se nyní snaží nasytit už pět vypalovacích pecí, které chrlí stovky kachlů měsíčně. Ač by se možná na první pohled zdálo, není to nikterak málo. Než se totiž beztvará keramická hlína přemění v nádherně barevnou kachli s ornamentem, trvá to celý jeden měsíc. Za tu dobu nesčetněkrát projde rukama pracovníků z manufaktury. Ano, jde opravdu o ruční práci. Šikovné ruce si s každým kachlem doslova hrají. Křehké kachle je potřeba odlít, vyndat z formy, narovnat do regálu, až oschnou, „překlepat“ a opracovat, nechat dobře vysušit, narovnat do pece, vypálit, vychladlé pak naglazovat, opět narovnat do pece a vypálit podruhé. Až teprve nyní se kachle může vydat do světa.

Kamna z šikovných rukou mistrů

Ve firemní vzorkovně si mohou zákazníci dnes vybírat zhruba z desítky základních vzorů kachloví nejrůznějších barev. Některé z nich si majitelé vymysleli a vymodelovali sami, jiné – tradiční, historické – získali z dávno zaniklých keramiček. a protože kachle nejsou jen rovné, ale i rohové a další tvarů roztodivných, má dílna ve svém sortimentu na 150 různých komponentů. Z takové nabídky se pak staví kamna jedna radost.

A o produkci kamnářské manufaktury Prudký – Hladil je opravdu zájem. Kachle od nich odebírá nejen snad největší výrobce kamen v Česku, Vysočanka z Nového Města na Moravě, ale i mistři kamnáři z Čech, Moravy, Slezska i Slovenska. Kamna postavená z letovických kachlů sálají dnes teplo i ve Švýcarsku nebo v Kanadě. a u dalších kamen, které mají původ v Letovicích, se hřejí například režisér a ředitel legendárního pražského divadla Ypsilon Jan Schmid nebo muzikant, zakladatel kapely Olympic Pavel Chrastina.

Petr Prudký, Zdeněk Hladil a další jejich spolupracovníci jsou opravdoví machři. Dokážou vyhovět i speciálním požadavkům a nezaskočí je ani také fajnovosti jako výroba repliky kamen pro hrad Helfštýn nebo zhotovení kopií kachlů na opravy kamen na hradě Bouzově či zámku v Bučovicích.

Galerie skládá Domino

Jejich úsilí vrcholí právě nyní. Fasáda přestavěného statku září do dáli novotou a velká okna Galerie Domino zvou k návštěvě. Ano, od 1. července se plní další sen. Své mistrovství mohou předvést ve vlastní galerii. Petr Prudký chce návštěvníkům ukázat um šikovných rukou a tradiční řemesla. Ale nejen to, podle něj by galerie měla také oživit a rozšířit kulturní život v Letovicích a nabídnout místním lidem i turistům výstavy děl amatérů i profesionálů žijících a tvořících v tomto regionu.

Jako první nabídne galerie hned dva autory. Své originální keramické plastiky představí Radka Sarnová, expozici pak doplní obrazy architekta Jiřího Hlouška z Deštné. Vernisáž výstavy je v pátek 1. července v pět hodin odpoledne. a když slunce klonící se k západu nahlédne velkými okny dovnitř, může v galerii vykouzlit nezvyklou podívanou.

Výstavních akcí bude několik do roka, plánuje Zdeněk Hladil. i tak, v době mezi nimi, však bude galerie mít co nabídnout. Už nyní láká k posezení stylizovaná selská jizba či zámecký salon, samozřejmě – jak jinak – s funkčními kachlovými kamny, respektive sporákem. Originální dřevěný nábytek, který expozici doplňuje, je vedle kachlů také k mání. Tentokrát však pochází ze svitávecké dílny Pavla Prudkého. Nabídku galerie doplní i další sortiment – například drobná užitková keramika.

I proto galerie získala jméno Domino. Její sortiment se navzájem doplňuje jako kostky této hry a vytváří nabídku pro zútulnění domova. Návštěvníci se zde mohou inspirovat, přijít si pro kulturní zážitek, potěšení či jen tak a třeba si i něco koupit a odnést s sebou domů. a také … no, však přijďte a uvidíte. Budete u nás hosty.

Týdeník RegionPress

zpět nahoru

Nová galerie v Letovicích

V pátek 1. července se konalo za účasti veřejnosti slavnosti otevření nové výstavní síně galerie Domino. Interiér galerie slouží jak k prezentaci výrobků keramické dílny Prudký – Hladil, tak také bude sloužit k výstavám děl amatérů i profesionálů.

Jako první své originální keramické plastiky představila Radka Sarnová a obrazy s náměty staré Prahy, Svojanova a Letovic Ing. Arch. Jiří Hloušek. Expozici doplňuje originální dřevěný nábytek ze svitávecké dílny Pavla Prudkého a drobná užitková keramika Ladislava Koláře.

Nová galerie se nachází při výjezdu z Letovic směrem na Svitavy za benzínovou čerpací stanicí Shell.

Přijďte se podívat, galerie Domino určitě stojí za to!

Letovický zpravodaj

zpět nahoru

Eva Hudcová vystavuje v Galerii Domino

Krátce po svém otevření přivítala letovická Galerie Domino návštěvníky na další vernisáži výstavy. Tentokrát to byly tapisérie Evy Hudcové. Zájemci o umění si ovšem mohli prohlédnout také několik zajímavých obrazů.

Po originálních plastikách Radky Sarnové a obrazů architekta Jiřího Hlouška oslovili majitelé Galerie členku profesionálního sdružení Mixtum-Compositum při unii výtvarných umělců České republiky Evu Hudcovou. „Byla to víceméně náhoda. Paní Hudcová má nedaleko chalupu, několikrát kolem projížděla. Líbilo se jí prostředí, takže jsme se domluvili,“ uvedl Petr Prudký, který společně se Zdeňkem Hladilem spřádají plány do budoucna. „Chtěli bychom obměňovat trendy. Určitě chceme předvést větší škálu vystavovaných věcí než jen obrazy. Uvidíme, co se lidem bude líbit,“ nechtěl více prozrazovat Prudký.

Oba majitelé museli mít radost, kolik příznivců umění se přišlo podívat na tvorbu Evy Hudcové. „Potěšilo nás to,“ přiznal Petr Prudký. Radost ze setkání s několika známými lidmi neskrývala ani samotná umělkyně, kterou příjemně překvapilo prostředí nové galerie. „Upoutala mě. a hlavně více než profesionální přístup majitelů. Servis, který nám autorům dali, je opravdu skvělý.“ Svěřila se Eva Hudcová, kterou nezaskočil ani narychlo domluvený termín. „Akorát jsem nevěděla, kolik věcí sem dám. Myslela jsem, že část odvezu domů, ale nakonec jsme zde umístili všechno,“ pousmála se.

Návštěvníci si tak mohli prohlédnout spoustu tapisérií, kterým se výtvarnice věnuje pěknou řádku let. „Vlastně jsem pomáhala rozjíždět tuto techniku. Potisk je vlastně našim patentem, tehdy se stal hodně populárním. i v zahraničí. Tapisérii jako novinku si chtělo vyzkoušet dost umělců, třeba keramici nebo sochaři,“ upozornila Hudcová.

Podstatnou části její tvorby tvoří příroda a krajina. v menší míře bylo zastoupeno i zátiší. Charakteristickým znakem byla barevnost. Za tu prý vděčí výtvarnice Rudolfu Kunderovi, jehož je neteří. „Jezdívala jsem za ním do Provence, vlastně mě k té barevnosti dovedl. Občas se trochu umoudřím , ale barvy mám prostě ráda. Největší radost mi ale udělá, když to potěší lidi, kteří se barev neleknou. Člověk by neměl být tak šedý,“ dodala Eva Hudcová.

Výstava potrvá do konce září, přístupná bude od 9 do 17 hodin.

Týdeník RegionPress

zpět nahoru

Anna Kocmanová vystavuje v galerii Domino

Průřez svojí tvorbou představuje v těchto dnech návštěvníkům letovické Galerie Domino Anna Kocmanová. Výtvarnice z Boskovic přivezla na páteční vernisáž jak své první obrazy malované kombinovanou technikou, tak i ty z poslední doby.

„Snažila jsem se zachycovat prostředí, kde jsme se pohybovala a které mě hodně ovlivnilo. a mně hodně učarovalo Chorvatsko. Proto témata uliček nebo moře,“ představila svoji počáteční tvorbu učitelka výtvarné výchovy za ZŠ Boskovice v Slovákově ulici.

Sama říká, že těžší než vlastní malování je právě učit děti. „Když se vám obraz nepodaří, tak ho můžete vzít a schovat. Ale když se vám nepodaří něco ve škole, tak se to nedá zamaskovat,“ zamyslela se Anna Kocmanová.

Ta na posledních obrazech používá spíše symboliku. „Vychází z nitra člověka,“ upozornila výtvarnice, která si z poslední doby váží především obrazu s názvem Vyšší síla. „Někdo může vidět boha, sílu, která nás chrání. Něco nad námi bdí a působí na nás. Tohoto obrazu si velmi moc cením.“

Obraz, který Anna Kocmanová namalovala před dvěma roky olejem, má být určitým spojením s tím, co člověk v té době cítil. „Kdyby se člověk hodně rozpovídal o obrázku, tak by otevřel srdíčko. Já prostě malováním relaxuji. Když mám problémy, tak maluji. Když se stane něco špatné, tak se z toho snažím vymalovat,“ poodhalila okénko do své výtvarné kuchyně Anna Kocmanová.

Týdeník RegionPress

zpět nahoru

Netradiční práce až do konce listopadu

Až do 30. listopadu si mohou zájemci prohlédnout výstavu prací studentů 3. ročníku Vysokého učení technického v Brně s názvem Miluji Japonsko. Své výtvory, které prezentovali již třeba v pražské Nostickém paláci, představují nyní v letovické Galerii Domino.

Zajímavé práce tvořili studenti a studentky v předmětu technická tvorba pod vedením akademického sochaře Oldřicha Rujbra. „Vede je tak, aby za předmětem, který nakonec odevzdají, byl vidět příběh, některá událost. a aby v těch pracích studenti nalézali sebe sama,“ uvedl děkan fakulty architektury Josef Chybík.

Týdeník RegionPress

zpět nahoru

Teplo domova přinesla malířka Jana Hejlová

Vánoční atmosféra dýchla na účastníky vernisáže výstavy obrazů Jany Hejlové v letovické Galerii Domino. Ta společně se svými obrazy přinesla i teplo domova. Jak symbolické, s ohledem na to, že v galerii sálala teplo kachlová kamna. „Pohoda se ale tvoří nejen v kamnech, ale i v lidských srdcích,“ uvedla autorka, která žije v obci Vranová nedaleko Letovic.

Na výstavě prezentovala tvorbu z poslední doby, kterou nachystala vyloženě pro prostor nové letovické galerie. Obrazy malovala vlastní technikou, o které nechtěla nic prozradit. „Řeknu jen to, že jsem ji dlouho hledala. Používám i olej, ale v poslední době se věnují jen své technice. Mám ji hodně ráda,“ nechtěla poodkrýt roušku tajemství Jana Hejlová.

Autorka nejraději maluje přírodu, na svých obrazech také ráda vystihuje mezilidské vztahy. Sama se pak nerada loučí se svými velmi povedenými výtvory. „Jsou obrazy, do kterých člověk vstoupí hodně hluboko. a pak jsou mu blízké. Proto chci vědět, kdo si obraz koupí a kde bude mít nový domov. Jsou to taková moje děťátka, která jsou do světa,“ s láskou pronesla malířka.

Už při zahájení výstavy okomentavala pár svých nejmilejších obrazů citáty a básněmi. Právě ty doplňují a zároveň vystihují to, co malířku inspirovalo při její tvorbě. „Někdy mě citát osloví natolik, že na něj namaluji obraz. Jindy je ta zase nějaké zkušenost, nebo druhý člověk. Ale stačí jen oslovení krásou a už se snažím malovat. a pak hledám vhodný citát.“ Vysvětlila Jana Hejlová postup své tvůrčí práce. Jak přiznala, citátů má doma opravdu hodně. „Někdy potřebuji vybrat konkrétní, aby vystihoval téma.“

Kdo by chtěl obdivovat tvorbu Jana Hejlové, nemusí jezdit za jejími obrazy pouze na výstavy. Stačí si udělá procházku do přírody, třeba ke kapli svaté Otýlie. Tu totiž zdobí její obraz. „Přišly za mnou tři sestry, které kapličku vlastní. Vyprávěly mi její historii, což mě hodně oslovilo,“ vrátila se do nedávné minulosti Jana Hejlová.

Stojící vánoční stromek v rohu galerie všechny přítomné upozorňoval, že se blíží vánoční svátky. Na ty se malířka obzvláště těší. Sejde se totiž pohromadě se svojí rodinou. „Mám tři děti, které studují v Brně. Takže se těším, až se sejdeme všichni společně doma.“

Týdeník RegionPress

zpět nahoru

Domino patří krajinomalbám Langera s Bernardem

První novoroční výstavu si připsala 3. února letovická Galerie Domino. a ta doslova praskala ve všech. O vernisáž výstavy obrazů Josefa Langera a Petra Bernarda byl nebývalý zájem. Lidé si chtěli prohlédnout hlavně krajinářskou tvorbu, která představovala několik nádherných míst z blízkého okolí. Oba umělci totiž čerpají náměty pro své obrazy nejen v okolí rodného kraje, ale také v okolí přehrady Křetínky.

„Josef Langer se snaží každým obrazem potěšit nitro svých příznivců pohodou a klidem zasněné krajiny,“ představila v úvodu Marie Nečasová prvního výtvarníka, jehož obrazy jsou malovány olejem na plátně. „Stálou inspirací zůstala Petru Bernardovi krajina Čech a Moravy se svou neuchopitelnou, ale jedinečnou poetičností. Díky její malebnosti nachází stále nové podněty,“ přiblížila druhého malíře Nečasová.

Petr Bernard, který již dvacet let bydlí ve Křetíně, představil práce z posledního období. „Je to taková komornější tvorba se směřováním k dojmu z barev,“ představil své výtvory malíř, který za nádherná místa považuje celé Mezihoří a samozřejmě údolí Křetínky. „Vlastně celá Českomoravská vrchovina je nádherná a ohromně inspiruje.“

Oba umělci zastupovali v Letovicích sdružení se zvláštním názvem Skupina 16 plus mínus. „Dali jsme se dohromady před čtyřmi roky ve velké výstavě ve Křetíně a od té doby vystavujeme. Ať už dohromady, nebo po malých skupinkách,“ vysvětlil Petr Bernard, podle něhož nejznámější výstavy byly v Moravské Třebové a na hradě Svojanov. „I pro letošek chystáme několik akcí, na podzim soubor čtyř výstav v městské Galerii v Blansku.“

Přitom Skupina 16 není oficiálním sdružením. Jeho členové jsou dle Bernarda amatérští výtvarníci, kteří inklinují k Vysočině. „Nikdo z nás nemá celé akademické vzdělání. Na druhou stranu pokud chce někdo dobře malovat, musí se ke vzdělání dopracovat sám. a je jedno, jestli na škole, nebo vlastní pílí,“ upozornil rodák z Děčína.

Výhodu však amatérská tvorba bezesporu má. „Máme volnější ruce, nejsme svázaní žádnou komercí. a co nás ohromně těší je fakt, že na naše výstavy začíná chodit čím dál tím víc lidí. a musím říct, že kolegové jsou rok od roku lepší. Nejsmutnější totiž je, když se člověk nijak nevyvíjí a zůstane stát.“ dodal Petr Bernard.

Týdeník RegionPress

zpět nahoru

Agapé slaví patnáctileté výročí také v galerii

Patnáctileté výročí si připomíná v těchto dnech letovický stacionář Agapé. Proto se rozhodl, že využije pohostinnosti nové galerie Domino, kde představí tvorbu svých klientů. a zároveň dá nahlédnout zájemcům výstavkou fotografií do patnáctileté historie zařízení.

Při zahájení vernisáže výstavy připomněl ředitel stacionáře Agapé, proč vlastně celé zařízení vzniklo. „Před patnácti lety musely postižené děti chodit do hodně vzdálených škol. My jsme měli myšlenku, že by mohlo chodit do školy v místě svého bydliště a pak se zase vracet domů. a to se také podařilo uskutečnit,“ uvedl Petr Kotouček s tím, že když děti povyrostly, mohly následně navštěvovat chráněnou dílnu. „Ta vznikla v roce 1995. Právě výrobky na výstavě pochází právě z chráněné dílny.“

V současné době vedení stacionáře usiluje o výstavbu chráněného bytu. „Chceme, aby ti, kteří o to budou mít zájem, v něm mohli najít nový domov. Neklademe si velké cíle. Chceme jen, aby všichni mohli spořádaně žít v našem městě. v naší zemi je pořád dost lidí, kteří musí žít za zdmi ústavů,“ upozornil Kotouček.

Dle slov Petra Kotoučka jsou klienti stacionáře odlišní pouze v jedné věci. „To, že mají tělesné nebo mentální postižení znamená pouze to, že potřebují v něčem naši pomoc. a na této výstavě se naši agapáčtí umělci chtějí se všemi podělit o to krásno, které je v jejich duších. a které také vtělily za pomoci asistentů do výrobků. Je nádherné se na ně dívat, jak pracují se zaujetím a nadšením,“ dodal ředitel Agapé.

Výstava v galerii Domino potrvá do 6. dubna. Otevřena bude ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu do 11 hodin.

Týdeník RegionPress

zpět nahoru